top of page

Škola shiatsu®

Cílem Školy shiatsu® je rozvíjet a předávat starobylé umění léčení využívající dotyk a tlak prstů. Shiatsu vzniklo v Japonsku, kde tvoří legitimní součást systému zdravotnictví. V posledních padesáti letech se s touto technikou můžeme setkat i v Evropě, kde se postupně etabluje.  

 

Ve výuce se soustředíme na předávání prastarých znalostí a dovedností shiatsu, které se nám dochovaly díky textům z počátku 19. století (Ōta Shinsai, Fujibayashi Ryohaku). Zaměřujeme se také na studium klasického shiatsu poloviny 20. století, které reprezentuje především Tokujiro Namikoshi. Velkou pozornost pak věnujeme dovednostem a znalostem Namikoshiho studentů - Shizuto Masunagy a Susumu Kimury (styl označovaný jako Keiraku shiatsu/ zen shiatsu). Umění japonských mistrů zasazujeme i do kontextu pozdějšího vývoje evropského shiatsu, jež se od svých kořenů postupně vzdaluje a vydává se svou vlastní cestou. Znalosti východní medicíny obohacujeme i o poznatky západní medicíny, a to konkrétně somatologie (souhrnné označení anatomie, fyziologie a patologie).

 

Shiatsu vnímáme a předáváme jako umění duchovní praxe, kdy nepracujeme jen s myšlením a tělem člověka, ale našim cílem je dotýkat se až samotné duše.  

Výuka Školy shiatsu® se řídí standardy a požadavky Evropské federace shiatsu pro vzdělávání v tomto oboru (minimální délka studia - tři roky, povinné studium anatomie, fyziologie, základů Tradiční čínské medicíny, supervize atd.). Absolventi Školy shiatsu® získají vzdělání na Evropské úrovni. Získaný certifikát je tak platný i v dalších zemích EU a teoreticky i kdekoliv ve světě.

Ve stylu výuky uplatňujeme principy buddhismu. Ke každému studentovi přistupujeme jako k jedinečné bytosti. Snažíme se vytvářet podmínky, které umožní rozvíjet potenciál každého žáka - s respektem k jeho kapacitě a tempu. Výuka je oproštěná od tlaku, srovnávání a posuzování. Základními stavebními kameny výuky jsou pravidelné praktikování prastaré techniky dechových cviků a rozvíjení umění meditace a intuice.

Učitelé Školy shiatsu® jsou také autory originálních skript, která slouží výhradně pro výuku studentů školy. Skripta přináší jedinečné a původní informace, které čerpají z moudrosti našich předků, vědeckých výzkumů a z vědomostí získaných meditační praxí a praxí shiatsu.  

69157605_701924530256255_563921227204054
76765618_777822605999780_722250774043269
20200116_090119.jpg
IMG_20210720_100544.jpg
IMG_20210720_102041.jpg

Učitelé školy také dali vzniknout originálním mapám klasických a Masunagových meridiánů. Obzvláště vznik Masunagových map představuje jedinečný počin, neboť tyto ilustrace byly padesát let dostupné jen v japonštině. Nyní jsou díky úsilí učitelů Školy shiatsu® poprvé dostupné v evropském jazyce, a to navíc v češtině! Obě sady map představují původní grafickou tvorbu Petra Korunky

Věříme, že škola dá vzejít dalším generacím praktiků, pro které se shiatsu stane životní náplní a jejich profesí. Rádi bychom vychovali i učitele, kteří budou tuto školu dál rozvíjet a časem i vést. Chtěli bychom také přispět k upevnění pozice shiatsu v Čechách, k vytvoření pevné a fungující komunity praktiků shiatsu a k šíření povědomí o shiatsu napříč veřejností.

V současné době si pro své působení pronajímáme prostory Hotelu na Kocandě (viz mapa) anebo Oázy srdce

bottom of page